Dne 1. dubna 2019 se v prostorách Komorního sálu Reduty v Uherském Hradišti uskutečnil workshop k protidrogové prevenci a rizikovému chování, jehož primárním cílem bylo propojení zodpovědných pracovníků ve školách a školských zařízeních s odborníky v oboru prevence rizikového chování, protidrogové prevence a léčby, vzájemná informovanost a předávání zkušeností, specifikování kompetencí a spolupráce na území ORP Uherské Hradiště. 

Workshop probíhal souběžně s návštěvou protidrogového vlaku REVOLUTION TRAIN, který pobýval na vlakovém nádraží v Uherském Hradišti od 29. března 2019 do 1. dubna 2019, díky čemuž v rámci workshopu vystoupil Pavel Tůma, autor projektu REVOLUTION TRAIN se stručným představením koncepce preventivního projektu protidrogového vlaku, který je založen na smyslovém prožitku a interaktivitě, jehož součástí jsou návazné programy a sběr anonymních dat, která pak mohou jednotlivá města využít pro tvorbu koncepcí protidrogové prevence.

Další část workshopu byla zaměřena na prezentaci služeb a činnosti jednotlivých zařízení a pracovišť v oblasti protidrogové prevence a rizikových typů chování, např. NZDM TULiP Uherské Hradiště, KPPP a ZDVPP Zlín, Krajská hygienická stanice Zlínského kraje, Městská policie.

Pracovnice oddělení sociálně právní ochrany dětí seznámily účastníky workshopu prostřednictvím připravené prezentace s rolí oddělení sociálně právní ochrany dětí (dále jen „OSPOD“), náplní a činností sociální kurately a kompetencemi v souvislosti s problematikou užívání návykových látek u nezletilých a mladistvých. Nastínily možná řešení, navazování spolupráce, ale také úskalí související s danou problematikou. Součástí prezentace bylo i představení příběhu nezletilého dítěte, závislého na návykových látkách, se kterým bylo na OSPOD pracováno.

Nedílnou a velmi důležitou součástí workshopu byla panelová diskuse, které se zúčastnili jak přítomní hosté z řad odborné veřejnosti: výchovní poradci, metodici prevence, pedagogové a ředitelé škol, zástupci organizací, kteří se problematikou protidrogové prevence a rizikovými typy chování v ORP Uherské Hradiště zabývají, tak i přítomní zástupci Nízkoprahového zařízení pro děti a mládež TULiP, Městské policie, Zlínského kraje (krajský protidrogový koordinátor), Střediska výchovné péče HELP aj.

Hlavním přínosem workshopu bylo zvýšení vzájemného povědomí a vzájemné informovanosti o aktuální situaci a trendech v oblasti protidrogové prevence a rizikového chování.

Workshop byl realizován ve spolupráci s OSPOD Odboru sociálních služeb města Uherské Hradiště v rámci naplňování klíčové aktivity 2 Rozvoj a aktualizace MAP.